Uzungöl Hakkında

Uzungöl Trabzon'a 100 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunur.

Uzungöl vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Yeşilin her tonunu barındıran ormanlarla kaplı, eşi benzeri olmayan görüntüsüyle insanın içini huzur saran bir güzelliktir. Bu doğa harikası görüntüsüyle beraber yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evler, doğanın güzelliğini tamamlar niteliktedir. Bu doğa harikasının korunması için 1989 yılında Tabiat Parkı ve 2004 yılında Özel Çevre ilan edilmiştir.

Uzungöl bu kadar güzelliğinin yanında bir de oldukça zengin bitki örtüsü vardır. Birçok endemik türleri bulmak mümkündür. Bununla beraber yaban hayatı bakımından da oldukça zengindir ve çeşitli hayvan türleri barınmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu turistik potansiyeli bakımından çok zengindir. Çeşitli eğlencelerin yanında yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Balıklıgöl, Karastel gibi yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

Göl, mevsiminde gelen su miktarına göre değişiklik gösterse de genelde boyu 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde alabalık yaşamaktadır.

Uzungöl’e nasıl gidilir?

Uzungöl’e ulaşabilmek için Trabzon İline ulaşmanız gerekmektedir. Rize, Artvin tarafından Uzungöl’e ulaşmak isteyenlerin Of İlçesinden Uzungöl yoluna saparak Uzungöl’e ulaşabilirler.

Özel aracıyla gelen misafirlerimiz Trabzon-Rize Sahil yolu boyunca Yomra, Arsin, Araklı ve Sürmene İlçelerini takip ederek Trabzon’un Of İlçesine ulaşmış olacaksınız. Of ilçe girişinden sağ tarafa ayrılan yolu takip ederek Çaykara yoluna girmiş olacaksınız.

Bu istikamette seyahat ederken birbirinden renkli ve birbirinden güzel yeşili ve doğa harikasını görmüş olacaksınız. Solaklı Vadisinin batısı istikametinde Çaykara’ya kadar geldikten sonra bu defa Solaklı Vadisinin Doğu yamacına geçmiş olacaksınız. Vadinin o muhteşem güzelliğinin üzerinizde bıraktığı büyük etki ile Çaykara’dan 15 dakikalık bir seyahat ile Uzungöl’e ulaşmış olacaksınız.

Özel aracı olmayan misafirlerimiz için Trabzon Merkez Çömlekçi Mahallesinde bulunan Çaykara Tur otobüsleri ile günün her saatinde Uzungöl’e servis vardır. Ayrıca Meydan mevkiinden de bazı firmalar tarafından Uzungöl’e özel minibüs seferleri düzenlenmektedir.

Uzungöl’e geldikten sonra o muhteşem güzellik karşısında bütün yorgunluğunuzu üzerinizden atacağınıza eminiz. İlhan Kardeşler Apart Otel olarak sizi otelimizde ağırlamaktan da son derece memnun kalırız.